پرینت

گروه 1+5 گرفتار دور باطل

 

 

گروه 1+5 گرفتار دور باطل

در نشست نمايندگان سياسي گروه 1+5 در مورد موضوع هسته‌اي ايران در پاريس در حالي پايان پذيرفت که به رغم جنجال تبليغاتي بيگانه، نتيجه‌اي بدنبال نداشت. از اينرو غرب و رسانه‌هاي آن براي به حاشيه راندن و لاپوشي ناکامي آمريکا و متحدان اروپايي در همراه سازي چين و روسيه براي تشديد تحريم‌ها عليه ايران سعي کردند هدف از برپايي نشست پاريس را فقط تداوم رويکرد گفتگو و تحريم در قبال ايران وانمود کنند و براي توجيه اين ادعا تاکيد نمودند که قبل از اتخاذ هر تصميم تازه‌اي در باره برنامه هسته‌اي ايران بايد منتظر آمدن باراک اوباما به کاخ سفيد در 20 ژانويه و آغاز به کار دولت جديد آمريکا بود. وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بيانيه‌اي کوتاه به بيان اين نکته بسنده کرد که نشست پاريس محيطي را فراهم آورد تا شرکت کنندگان بتوانند در جريان آخرين تحولات در خصوص موضوع هستهاي ايران قرار گيرند. اما واقعيت آن است که اختلاف نظر ميان گروه 1+5 در باره نحوه برخورد با مساله هسته‌اي ايران همچنان ادامه داشته و باعث بي اثر شدن نشست‌هاي گروه 1+5 شده است. چين و روسيه ضمن مخالفت با اعمال هر گونه تحريم جديد عليه ايران، بر ضرورت ادامه گفتگوها براي حل مساله هسته‌اي ايران تاکيد کردند. خاوير سولانا مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا از تمايل اروپا به ادامه گفتگو و تماس‌هاي بيشتر با تهران خبر داد. واقعيت آن‌ است که در ميان 27 عضو اتحاديه اروپا تنها سه کشور آلمان، فرانسه و انگليس با سياست آمريکا در قبال موضوع هسته‌اي ايران همسو هستند. اکثر دول اروپايي با مشي سه کشور يادشده و يا اعمال تحريم عليه ايران مخالف هستند. با توجه به همين واقعيات، روزنامه آمريکايي لس آنجلس تايمز در شماره اخير خود با تاکيد بر اينکه مذاکرات براي اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران فايدهاي ندارد، نوشت: آمريکا و قدرتهاي ديگر نمي‌توانند درباره چگونگي افزايش فشارها بر ايران با هدف اجبار تهران به توقف غني سازي اورانيوم به توافق برسند. خبرگزاري رويترز نيز نوشت: نشست گروه پنج به علاوه يک درباره برنامه هسته‌اي ايران فاقد هرگونه پيشرفت بوده است.

نکته جالب توجهي که بار ديگر باعث رسوايي رهبران کاخ سفيد شده است اينکه، در آستانه نشست گروه 1+5 بار ديگر جعلي بودن اسنادي که آمريکا عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران به آژانس بين المللي انرژي اتمي ارايه داد، آشکار شده است. پايگاه خبري- تحليلي را استوري در گزارشي اعلام کرد: آژانس بين المللي انرژي اتمي شواهدي را به دست آورده است که نشان مي‌دهد اسنادي که به عنوان مطالعات ادعايي از سوي آمريکا عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران ارايه شده، جعلي و بي اساس است. حتي يکي از سخنگويان اداره کنترل تسليحات و امنيت بين الملل وزارت امور خارجه آمريکا حاضر به تاييد اسناد مورد ادعاي آمريکا عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران نشده است. پيش از اين در سال 2007 نيز مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي با ارايه گزارش رسمي از جعلي بودن گزارش‌هاي ارايه شده از سوي آمريکا عليه فعاليت‌هاي هستهاي ايران انتقاد کرده بود. واقعيت آنست که دروغ‌پردازي، طرح ادعاهاي واهي و سندسازي جعلي، از ويژگي‌هاي بارز سياست خارجي آمريکاست. دولتمردان آمريکا تاکنون حتي قادر به ارايه يک دليل و يا سند معتبر براي اثبات ادعاهايشان عليه برنامه هسته‌اي ايران نبوده اند. امروز براي جامعه جهاني کاملاً آشکار شده است که ادعاي آمريکا براي مبارزه با تروريسم، تروريسم خطاب کردن مسلمانان، حمله امريکا به افغانستان و عراق و جنجال آفريني آمريکا عليه ايران، همگي بر اساس دروغ و فريب کاري بوده است. آژانس بين المللي انرژي اتمي اذعان کرده بود که گزارش دسامبر 2002 آمريکا در مورد وجود تسليحات کشتار جمعي در عراق جعلي بود و نبايد به عنوان مدرک و سند دال بر نيت عراق براي دستيابي به سلاح هسته‌اي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. مدير کل آژانس طي سخناني در مارس 2003 در سازمان ملل متحد نيز بر جعلي بودن گزارشهاي آمريکا در مورد عراق تاکيد کرده بود. اکنون افشاي جعلي بودن اسناد ارايه شده از سوي آمريکا عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، بيش از هر چيز آژانس بين المللي انرژي اتمي را به دليل برخورد دو پهلو با موضوع هسته‌اي ايران با چالش جدي مواجه کرده است. بر همين اساس برخي از مقامات آژانس اعلام کردند که آژانس بايد خود را از مسايلي که جعلي هستند دور نگهدارد. موضوع مطالعات ادعايي آمريکا که طي يکسال گذشته از سوي آژانس پيگيري شده است بر مبناي همين اسناد جعلي بوده است. اين وضعيت بار ديگر اهداف سياسي رهبران کاخ سفيد براي اخلال در همکاري‌هاي ايران و آژانس را بر ملا کرده و راه حل منطقي همان است که ايران بارها اعلام کرده است. مبني بر اينکه آژانس بايد بدور از هرگونه اعمال فشار و بر مبناي وظايف حرفه‌اي و فني خود در مورد فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران قضاوت کند.

اما نشست اخير پاريس در پي آن تشکيل شد که خاوير سولانا اخيراً در نامه‌اي به سعيد جليلي مذاکره کننده ارشد هسته‌اي ايران، اذعان کرد که که سوالات ايران از بسته پيشنهادي غرب قابل درک است. سولانا ضمن سازنده خواندن مذاکرات گذشته با ايران خواستار ادامه گفتگوها شد. آخرين دور مذاکرات جليلي و سولانا در يازدهم اوت در ژنو برگزار شد. در اين ديدار، ايران سوالات خود را درباره ابهامات بسته پيشنهادي غرب به اطلاع سولانا رساند. با اين حال ايران اخيراً نامه‌اي از سولانا دريافت کرد که در آن خواسته‌هاي غير قانوني گذشته غرب مبني بر توقف تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ايران همزمان با تعليق غني سازي اورانيوم از سوي ايران تکرار شد. اين در حاليست که از نظر تهران، هم تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ايران و هم درخواست غرب مبني بر توقف غني سازي اورانيوم از سوي ايران غيرقانوني و مغاير با مقررات آژانس است. در واقع دول غربي تصور مي‌کند با اتخاذ رويکرد دوگانه داير بر گفتگو با ايران و همزمان با اعمال تحريم عليه ايران، تهران را وادار به توقف غني سازي اورانيوم خواهند کرد. اما خود بهتر مي‌دانند که اين رويکرد آنان به دليل غير قانوني بودن، دستاوردي به همراه نداشته و نخواهند داشت. زيرا تجربه گذشته نشان داده است که استفاده ابزاري از تحريم و اعمال فشارهاي سياسي و تبليغاتي فاقد هرگونه کارايي است و ايران تحت هيچ شرايطي از حق مشروع خود در برخورداري از دانش و تکنولوژي هسته‌اي صرف نظر نخواهد کرد. بر اين اساس نشست‌هاي تکراري و بي حاصل گروه 1+5 نشانه تداوم رفتارهاي زورمدارانه سياسي و غير منطقي آمريکا، انگليس، فرانسه و آلمان براي محروم کردن ملت ايران از حق خود در بهره‌مندي از تکنولوژي هسته‌اي صلح آميز است. در چنين شرايطي اگر چه فرانسه، انگليس و آلمان سعي دارند وانمود کنند که منتظر جابجايي دولت در امريکا هستند، اين انتظار نيز راه به جايي نخواهد برد. زيرا حتي با روي کار آمدن باراک اوباما نيز در سياست آمريکا در قبال موضوع هسته‌اي ايران تغييري حاصل نخواهد شد. بنابراين گروه 1+5 گرفتار دورباطلي شده است که تنها راه گريز از آن، پذيرش واقعيت‌ها و اتخاذ رويکردي منطقي است و آن اينکه، از تلاش‌هاي بي حاصل و غير منطقي خود براي محروم کردن ملت ايران از حقوق هسته‌اي خود دست برداشته و همسو با جامعه بين المللي و در چارچوب مقررات بين المللي حق ايران در بهره‌مندي از تکنولوژي هسته‌اي صلح آميز را به رسميت بشناسند.