پرینت

قدس؛ قبله نخستين

 

قدس؛ قبله نخستين

قدس، قبله نخستين و حرم دوم مسلمانان جهان و سرزمين اصلي ميليونها آواره مسلمان فلسطيني است، اما اين مکان مقدس، دهها سال است که در اشغال رژيم متجاوز و نژادپرست اسرائيل به سر مي برد.

رژيم صهيونيستي اسرائيل براساس اعلاميه " بالفور " وزير خارجه وقت انگليس و در جريان يک توطئه سياسي عليه جهان اسلام در سال 1948 ميلادي تأسيس گرديد.

اين رژيم براساس فلسفه نژاد پرستانه صهيونيسم، پس از اعلام موجوديت خود با حمايت قدرت‌هاي استکباري جهان ازجمله انگليس و آمريکا، به سرکوب وحشيانه مسلمانان فلسطيني و اخراج آنها از خانه و کاشانه شان اقدام نموده و سياست غصب اراضي فلسطين را در پيش گرفت.

صهيونيست‌ها براي تحقق اين هدف نامشروع و تجاوزکارانه خود علاوه بر اشغال بيت المقدس و شهرهاي مختلف مسلمانان در فلسطين، به قتل عام‌هاي فجيعانه اي نيز عليه زنان و مردان و کودکان فلسطيني به ويژه " دير ياسين " کفر قاسم، کفر شيما، تل زعتر و بعدها در اردوگاههاي صبرا و شتلا دست زدند.

همچنين رژيم صهيونيستي اسرائيل در طول نيم قرن موجوديت خود، چهار جنگ بزرگ عليه همسايگان خود به راه انداخت که به دليل حاکميت تفکر پان عربيسم و انديشه‌هاي ملي گرايانه در بين سران ممالک عربي، اسرائيل در همه اين نزاع‌ها، برنده اصلي جنگ بود و مناطقي از کشورهاي عربي همسايه از جمله صحراي سينا درمصر، ساحل غربي رود اردن و تپه‌هاي جولان در سوريه را به تصرف خود درآورد.

اين وضعيت انفعالي تا سال 1357 که سال پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام خميني ( ره ) درايران بود، ادامه يافت.

حضرت امام در يک ابتکار جالب سياسي و براي بسيج افکار عمومي مسلمانان براي آزادي قدس شريف، اعلاميه اي صادر کردند و در آن آخرين جمعه از ماه مبارک رمضان هرسال را به عنوان روز قدس نامگذاري کردند. ‏

حضرت امام خميني(ره) در بخشي از اين پيام حيات بخش خود فرمودند: " من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌هاي اسلامي مي خواهم که براي کوتاه کردن دست اين غاصب ( يعني اسرائيل ) و پشتيبانان آن، به هم بپيوندند و جميع مسلمانان جهان را دعوت مي کنم آخرين جمعه ماه مبارک رمضان را که از ايام قدر است و مي تواند تعيين کننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد به عنوان روز قدس انتخاب وطي مراسمي همبستگي بين المللي مسلمانان را درحمايت از حقوق قانوني مردم مسلمان فلسطين اعلام نمايند. از خداوند متعال پيروزي مسلمانان را براهل کفر خواستارم."

پس از صدور اين پيام، روح تازه اي در کالبد جهان اسلام در رابطه با قضاياي فلسطين دميده شد و از آن تاريخ به بعد، هر سال در آخرين جمعه از ماه مبارک رمضان، همايشها، گردهمايي‌ها، تظاهرات و راهپيمائي‌هاي وسيعي در اعتراض به اشغال بيت المقدس، درکشورهاي مختلف اسلامي برگزار مي گردد و درنهايت، نامگذاري روز قدس و تظاهرات ميليوني مسلمانان عليه اسرائيل، ملت مسلمان فلسطين را به هيجان درآورد و منجر به پديده جديدي به نام انتفاضه ملت مبارز فلسطين گرديد.

اهميت روز جهاني قدس

اهميت قدس از جهات متعددي مطرح است هم از نظر اسلامي چون قدس به عنوان اولين قبله مسلمان مطرح است و جايگاهي که در قرآن از مسجد الاقصي نام برده شده و با به معراج رفتن پيامبر (ص) نيز گويا از آنجا بوده است و درحال حاضر هم نزد همه مسلمانان به عنوان اولين قبله و مسجد تاريخي و سابقه دار مطرح است بنابراين ستمي که درمورد قدس از سوي اسرائيلي‌ها انجام مي شود ، ستمي است که درمورد همه مسلمانان و توهيني که نسبت به مسلمانان ساکن سرزمين مقدس انجام مي شود اين توهين به تمامي مسلمانان مربوط خواهد شد. اهميت اسلامي قدس درحدي است که هيچ مسلماني در هيچ دوره اي از زندگي خود آن را فراموش نمي کند و بنابراين رنج وغصه‌هاي قدس، رنج‌ها و غصه‌هاي تمامي مسلمانان است و گمان نمي کنم که مسلماني در دورترين نقطه اي از زمين زندگي کند و خود را درمسايل قدس شريک نداند. اين مطلب بقدري واضح است که  صحبت کردن درباره آن شايد از باب تأکيد باشد و گرنه اهميت اسلامي و ديني قدس مخصوصاً براي مسلمانان پوشيده نيست. بنابراين برگزاري روز قدس نه تنها براي مسلمانان جهان اهميت دارد بلکه اهميت آن براي کل انسانيت است، چون محصوربودن بيت المقدس در دست صهيونيست‌ها بزرگترين لطمه به انسانيت و حقوق انسان‌ها مي باشد و اين از نقشه‌هاي طاغوتيان است که چگونه انسانيت انسان را تحت تسلط خويش دربياورد.