پرینت

نخبگان را دريابيم!

 

نخبگان را دريابيم!

توليد علم و دستيابي به دانش جديد به عنوان يكي از محورهاي مهم در توسعه يافتگي جوامع امروزي به ويژه در كشورهاي پيشرفته صنعتي محسوب مي‌شود و اين كشورها برنامه‌ريزي جهت توليد علم با هدف توليد فناوري و ثروت را يكي ازاهداف استراتژيك خود قرار داده‌اند. به طوري كه در بسياري از اين كشورها هم اكنون با فروش تكنولوژي‌هاي حاصل از فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي به درآمدهاي سرشاري كه حتي سود آن از توليد و فروش كالاهاي صنعتي و مصرفي هم بيشتر است، دست مي‌يابند
 

توليد علم و دستيابي به دانش جديد به عنوان يكي از محورهاي مهم در توسعه يافتگي جوامع امروزي به ويژه در كشورهاي پيشرفته صنعتي محسوب مي‌شود و اين كشورها برنامه‌ريزي جهت توليد علم با هدف توليد فناوري و ثروت را يكي ازاهداف استراتژيك خود قرار داده‌اند. به طوري كه در بسياري از اين كشورها هم اكنون با فروش تكنولوژي‌هاي حاصل از فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي به درآمدهاي سرشاري كه حتي سود آن از توليد و فروش كالاهاي صنعتي و مصرفي هم بيشتر است، دست مي‌يابند.

از اين رو، كشورهاي پيشرفته (غربي) به نخبگان به عنوان عنصر اصلي اين حركت در بخش‌هاي مختلف علمي، توجه ويژه‌اي داشته و دولتمردان اين كشورها براي شتاب بخشيدن به توليد علوم جديد و پيشرفت علمي خويش كه يقينا رفاه، امنيت، برتري نظامي و ... را برايشان به ارمغان خواهد آورد، نه تنها از تمام استعدادهاي انساني كشورشان بهره مي‌گيرند، بلكه نسبت به جذب و بكارگيري از نخبگان ساير كشورها كه عمدتا جزو كشورهاي در حال توسعه مي‌باشند، به طور جدي برنامه‌ريزي كرده و ثروت ملي انساني اين جوامع را به ثمن بخس استثمار مي‌كنند.

خوشبختانه كشور ما كه از زواياي مختلف از جمله ذخايري غني خدادادي، جغرافيايي، تمدن، فرهنگ وآب و هوا داراي موقعيت ممتاز و ويژه‌اي است در بعد نيروي انساني هم همواره در طول تاريخ زبانزد ساير ملل بوده است. به طوري كه پايه‌گذار بسياري از علوم رايج در دنيا، مانند رياضيات، فيزيك، پزشكي، نجوم و ... اقوام ايراني بوده‌اند و كم نيستند امثال ابن‌سيناها، محمدبن زكرياي رازي‌ها، خوارزمي‌ها و ... كه هنوز تاليفات آنها در معتبرترين دانشگاه‌هاي اروپايي در حال تدريس و يا تحقيق مي‌باشد. حتي اگر به غني علمي ايران در دوران معاصر و به خصوص پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي كه قدرت خودباوري را در مردم بيدار كرد، نگاهي گذرا بيندازيم، قطعا چهره‌هاي درخشان بسياري را مي‌بينيم كه بنيانگذار حركت‌هاي بزرگ علمي در اقصي نقاط جهان بوده‌اند و مسووليت‌هاي خطيري را در بزرگترين مراكز علمي و تحقيقاتي معتبر دنيا به عهده دارند. البته همه اين استعدادهاي طبيعي و انساني موهبت الهي است كه بسياري از ملت‌ها اين ميراث عظيم و غني را ندارند.

بنابراين اولين گام در جهت قدرشناسي از اين نعمت‌هاي خدادادي استفاده بهينه از آنهاست. خوشبختانه امروز در كشور ما، مسير نخبه‌پروري و حركت در جهت توليد علم به خوبي مورد توجه قرار گرفته و شاهد اين ادعا نيز كسب ده‌ها افتخار علمي در المپيادهاي جهاني و دستيابي به فناوري‌هاي مهم در عرصه پزشكي و هسته‌اي است. وليكن آنچه مهم است، فقط نخبگان در بلندمدت و ايجاد بسترهاي لازم جهت بروز خلاقيت‌ها و استعدادهاي آنها براي دستيابي به قله‌هاي رفيع دانش است.

اگر نخبه بودن، يك ارزش و اعتبار براي فرد محسوب مي‌شود، اما برنامه‌ريزي جهت حفظ كرامت نخبگان و جذب صحيح آنان از طريق فراهم كردن زمينه فعاليت علمي و پژوهشي و حل مشكلات مادي آنها به عنوان يك وظيفه عمومي و ملي بر دوش تمام مسوولان مي‌باشد.‏

خوشبختانه گام‌هاي خوبي طي چند سال اخير در اين خصوص برداشته شده است كه از جمله مي‌توان به ايجاد "بنياد نخبگان" اشاره كرد. وليكن اين اقدام، آغاز يك حركت بزرگ ملي مي‌باشد. زيرا بسياري از نخبگان همچنان دغدغه‌هايي از جمله نظام‌مند نشدن موضوع نخبگان براي جلوگيري از برخوردهاي سليقه‌اي، شناسايي نشدن استعدادهاي درخشان در مقاطع مختلف تحصيلي، عدم ساماندهي آنها براي حل مشكلات جامعه و كشور، بي‌ثباتي قوانين حمايتي، بي‌برنامگي برخي از مراكز پژوهشي و ... را دارند كه برطرف كردن اين نگراني‌ها و مرتفع كردن مشكلات آنها از توان و عهده يك سازمان، نهاد، وزارتخانه و ... خارج است و براي حل اين معضلات بايد عزم ملي جزم شود تا با رسيدن به قله‌هاي رفيع علم و دانش رفاه، آسايش، امنيت و ... را براي كشور به ارمغان بياوريم و البته همراه كردن دين و اخلاق به كسب علم و شتاب علمي از سوي نخبگان، عامل سعادتمندي دنيا و آخرت آنها خواهد شد و همانطور كه مقام معظم رهبري در ديدار سال گذشته خويش با نخبگان جوان توصيه فرمودند، به موازات تلاش بي‌وقفه علمي، به معنويات و اخلاق توجه كامل بايد داشت و با احساس مسووليت، نقش خود را در روند پيشرفت حال و آينده كشور ايفا كرد.