پرینت

طرحي نو دراندازيم

 

طرحي نو دراندازيم

مازندران از جاذبه‌هاي متعدد طبيعي از قبيل دريا، جنگل و مزارع زيبا و سرسبز همچون فرشي پرنقش ونگار و صدها اثر تاريخي و فرهنگي و بازارهاي متنوع صنايع دستي براي جلب توريست درسطح ملي و جهاني برخوردار است. همين جاذبه‌ها، سالانه 15 ميليون گردشگر داخلي و حدود 250 هزار توريست را به مازندران مي‌كشاند.
 

فصل گرما كه مي‌شود، هزاران ايراني راهي مازندران مي‌شوند تا گرما را به خنكاي آب درياي مازندران بسپارند و دمي را نيز در كنار جنگل‌هاي سربه فلك  كشيده بياسايند و ريه‌هاي خود را از اكسيژن شش‌هاي طبيعي زمين پر كنند.

مازندران از جاذبه‌هاي متعدد طبيعي از قبيل دريا، جنگل و مزارع زيبا و سرسبز همچون فرشي پرنقش ونگار و صدها اثر تاريخي و فرهنگي و بازارهاي متنوع صنايع دستي براي جلب توريست درسطح ملي و جهاني برخوردار است. همين جاذبه‌ها، سالانه 15 ميليون گردشگر داخلي و حدود 250 هزار توريست خارجي را به مازندران مي‌كشاند.

گونه‌هاي متنوع گياهي، جانوري و آبزيان، تالاب‌ها، جلگه‌هاي وسيع، رودها،‌آبشارها و چشمه سارها، دشت‌هاي گسترده، چراگاه‌ها، خطوط زيباي ساحلي و كرانه‌هاي ماسه‌اي موقعيت مناسبي را براي اكوتوريسم فراهم كرده است. از طرفي اختلاف دماي مناطق مختلف مازندران در برخي از فصول به 40 تا 50 درجه سانتيگراد مي‌رسدو مي‌توان چهار فصل سال را در گردشي يك روزه حس كرد به جرات مي‌توان ادعا كرد كمتر استاني به اندازه مازندران داراي امتيازات و جاذبه‌هاي ويژه گردشگري است و گزافه نيست اگر اين مصرع را در مورد مازندران بكار ببريم كه:

«آنچه خوبان همه دارند، تو تنها داري»

در اين ميان نعمت «دريا» از نظر گردشگري در صدر جاذبه هاي استاني قرار دارد وجود درياي مازندران باعث شده كه همه ساله بويژه در فصل گرما، ميليون‌ها مسافر از نقاط مختلف ايران و برخي كشورهاي منطقه، سواحل زيباي استان را براي مسافرت برگزينند و اين در حالي است كه بخش اندكي از نوار ساحلي استان از رامسر تا بابلسر در اختيار مردم و  گردشگران قرار دارد.

گفته مي‌شود كه هنوز بخش عمده‌اي از اين سواحل به دستگاه‌هاي دولتي و يا افراد خصوصي تعلق دارد.

گردشگري ساحلي را شايد بتوان از نظر اقتصادي سودآورترين نوع توريسم در جهان به حساب آورد كه نقش موثري در توسعه اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي دارد با وجود سواحل و قابليت‌هاي متعدد در زمينه توريسم و گردشگري ساحلي، در حد ناچيزي از پتانسيل بالقوه استان براي رونق صنعت گردشگري استفاده شده است. اين صنعت از كمبود اماكن اقامتي، سرمايه گذاري، اعتبارات عمراني، تجهيزات، آموزش و شبكه‌هاي ارتباطي مناسب (زميني، هوايي و دريايي) رنج مي‌برد.

مهمترين مشكل زيرساختي گردشگري مازندران، جاده‌ها و مبادي ورودي اين استان است كه در بسياري نقاط نيازمند احداث محورهاي جديد، بازسازي و تعريض راه‌هاي فرسوده و قديمي و نصب علايم ايمني و ترافيكي است. اين معضل باعث شده كه وقت صدها هزار مسافر در ايام تعطيلات چند روزه، ساعت‌ها در ترافيك تلف شود و ميليون‌ها تومان خسارت تصادفي، آلايندگي هوا و مصرف بنزين بر جاي بگذارد.

نبود سرويس‌هاي بهداشتي در محورهاي استاني و كمبود آنها در تفرجگاه‌هاي عمومي از مشكلات ديگر گردشگري است.

همچنين اين استان از مشكلات ناشي از نبود مركزي مجهز و مكانيزه براي دفن اصولي زباله رنج مي‌برد و تجمع زباله‌ها علاوه بر تهديد محيط زيست و سلامتي مردم، زيبايي‌هاي مناطق بكر مازندران را كمرنگ مي‌كند. ايجاد بستر مناسب براي جلب مشاركت بخش‌هاي خصوصي و تعاوني‌ها و سرمايه گذاري‌ در توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري از قبيل راه‌ها، اماكن اقامتي، تفريحي و گردشگري، تلاش براي افزايش ماندگاري مسافران، ساماندهي مراكز گردشگري و تفريحي، آزادسازي سواحل و استفاده بهينه از تاسيسات و امكانات گردشگري دستگاه‌هاي دولتي مي‌تواند صنعت گردشگري استان را رونق بخشد. همچنين توسعه طرح‌هاي سالمسازي دريا و ايجاد مراكز درماني در كنارآنها، تاسيس پاركينگ‌هاي مناسب درسواحل دريا و ايجاد بازارچه‌هاي سنتي در نقاط گردشگري از ديگر راهكارهاي افزايش توريست و درآمدزايي براي استان است.