شهرستان بهشهر

شهرستان زیبای بهشهر یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که از شمال به خلیج میان کاله، از شرق به شهرستان گلوگاه، از جنوب به دامنه‌های البرز و شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان نکا محدود می‌شود.

 

شهرستان بهشهر دارای سه شهر به نامهای بهشهر، رستمکلا و خلیل شهر و دارای دو بخش به نامهای بخش مرکزی با دو دهستان میانکاله و کوهستان؛ و بخش یانه سر با دو دهستان شهدا و عشرستاق می باشد.

 

شهرستان زیبای بهشهر یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که از شمال به خلیج میان کاله، از شرق به شهرستان گلوگاه، از جنوب به دامنه‌های البرز و شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان نکا محدود می‌شود. بهشهر به سبب آب و هوای بسیار مطلوب خود همواره مورد نظر شاهان و خوانین محلی بوده و وجود کاخ‌های متعدد در این منطقه‌ی دیدنی از استان مازندران‌؛ گواهی برای این ادعاست.

 

بهشهر در طول تاریخ به نامهای مختلف از جمله "کبود جامه"، "پنجه هزار"، "کلباد" و "خرگوران" خوانده شده است. این ناحیه توسط شاه عباس اول خریداری شد و در سال 1021 هجری قمری به دستور وی شهری در آن جا احداث گردید. این شهر جدید، "اشرف البلاد" نام گرفت که اقامتگاه شاه عباس اول در مازندران بود. "اسکندر بیک منشی" مورخ صفوی؛ درباره بنای این شهر می نویسد: "باغ‌ها و عمارت عالی از قبیل کاخ، حمام، تالارها و بیوتات توسط استادان چیره دست ساخته شد و بر این شهر همان نام اشرف گذارده شد".

 

از جمله دیدنی‌های این شهرستان می توان به موارد زیر اشاره نمود: مجموعه تاریخی سد عباس آباد، مجموعه باغ صفوی (باغ شاه) و عمارت چهلستون، بنای تاریخی چشمه عمارت، امامزاده عبدالله سفید چاه، شبه جزیره میانکاله، خانه قدیمی احمد علی خان هزار جریبی، حسینیه شیخ علی زاده، مجموعه عمارت افغان نژاد قره تپه، غارهای علی تپه، هوتو و کمربند (پیش از تاریخ، دوره میان سنگی)، روستای التپه و تروجن (شهید آباد)، برج آرامگاهی امیرکمال الدین در روستای کوهستان، پناهگاه حیات وحش میانکاله و سنگ چشمه گلوگاه، آبشار زنگت در روستای زنگت بهشهر و تپه کش.

 

اگر مطلب و یا عکسی در خصوص شهرستان بهشهر دارید به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  برای ما ارسال کنید و ما را در معرفی بیشتر شهرتان کمک کنید.